Kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze ogłoszenia motoryzacyjne

Śmiało można powiedzieć, że pierwsze ogłoszenia motoryzacyjne pojawiły się w Polsce w okolicach lat 30-tych. W okresie międzywojennym rozwijała się technologia i budowane były fabryki, co zwiększało zainteresowanie techniką, w tym także środkami transportu.

Pierwsze ogłoszenia motoryzacyjne w Polsce

Można śmiało powiedzieć, że pierwsze ogłoszenia były wystawiane przez producentów samochodów. Głównie z racji tego, że w połowie lat dwudziestych zarejestrowanych było niecałe 12 000 samochodów, więc rynek ten był stosunkowo mały, by na większą skalę samochody przechodziły z rąk do rąk. Nie były one też drukowane w prasie, a raczej na publicznych tablicach ogłoszeń, w miejscach popularnych jak restauracje, czy duże sklepy z reguły z ekskluzywnymi i drogimi towarami.

Już kilka lat później dokumenty mówią o ponad 22 000 zarejestrowanych pojazdach i widoczne są w prasie ogłoszenia osób prywatnych informujące o zamiarze sprzedaży auta. Pod koniec lat 30 odnotowano dynamiczny wzrost rynku motoryzacyjnego, a z nim już ponad 30 000 rejestrowanych samochodów. Historyczne materiały mówią o znacznym udziale motocykli wśród pojazdów kupowanych i sprzedawanych. Warto wspomnieć, że ilość zarejestrowanych pojazdów, a co za tym idzie ilość ogłoszeń byłą w stosunku np. do zachodnich sąsiadów bardzo mała. We Francji przypadało statystycznie 40 samochodów na 1000 mieszkańców, w Polsce jeden.

O ile zakup samochodu stanowił wyzwanie finansowe, to już uzyskanie prawa jazdy nie było skomplikowane i trudne. A co za tym idzie, każdy majętny mieszkaniec kraju w okresie międzywojennym mógł kupić z ogłoszenia samochód i korzystać z tego luksusu bez przeszkód.

Ogłoszenia motoryzacyjne po 1989 roku w Polsce

Bum na ogłoszenia motoryzacyjne nastąpił końcem lat 90. Samochody używane napływały do nas dosłownie falą. Nasze Polonezy, Fiaty i Syrenki masowo zamieniane były na Trabanty, Wartburgi, VW Polo i Golfy, Passaty oraz bardzo często Toyoty. Tak, to były najbardziej popularne samochody osobowe początkiem pokomunistycznej Polski. Wszystko działo się nie tylko na giełdach. Istniały działy ogłoszeń motoryzacyjnych w prasie, czy specjalne gazetki w których były tylko i wyłącznie ogłoszenia motoryzacyjne.

5/5 - (1 vote)